Jak získat peníze na bydlení – 2. část

15.8.2007 | Pavel Daneš | Realitní trh | Komentářů 0 |

Jakou zvolit půjčku, když zrovna nemáte dostatek úspor a máte možnost pořídit něco výhodného? Zvládnete v rámci svých příjmů zadlužení? Proč jsou úvěry ze stavebního spoření úročeny jinak než hypotéky?

Jak získat peníze na bydlení – 2. část - foto, Hyperbydleni.cz

Čím dál více a na delší dobu


Vývoj v posledních třech až pěti letech znamenal na trhu s úvěry na bydlení zlevnění úvěrů díky poklesu úrokových sazeb. Přestože hypotéky, jak slýcháme, zdražují, neočekává nikdo tak strmý vzestup sazeb, aby vyskočily na úroveň z roku 2000. Přesto každý, kdo využívá hypotéky, pocítí vzestup sazeb o jedinou desetinu v nárůstu pravidelné splátky ve stokorunovém řádu (v případě úvěru v řádu milionu) Proto je trendem poslední doby v případě úvěrů ze stavebního spoření nabízet produkty podobné hypotékám, nebo výhodné úvěry ze stavebního spoření s hypotékou kombinovat a využít tak stabilního úročení úvěrů ze stavebního spoření. Nabídnout tedy komfort hypotéky. Dávno již neplatí, že úvěr ze stavebního spoření je pouze na rekonstrukce a malé investice.Samozřejmě, na ty slouží také a v mnoha případech je typicky na rekonstrukce využíván. Proč? Zkuste přijít do hypoteční banky, že chcete 80 000 půjčku na rekonstrukci umakartového jádra v bytě, protože se vám již začalo rozpadat. Nejen, že opět budete potřebovat zástavu, ale hlavně, takhle nízké hypotéky banky neposkytují a odkáží vás na jiné úvěrové produkty. Například spotřebitelský úvěr se sazbou přesahující obvykle 12 % p.a.

Rekonstrukce


Velmi častou otázkou majitelů obytných domů bývají rekonstrukce. Inspirace na nejrůznější projekty nacházíte na stránkách tohoto časopisu dost. Když se rozhodnete, že ve svém bytě nějakou dobu strpíte prach a hluk, často dojdete k závěru, že by se mělo udělat co nejvíce věcí najednou. Kdo by také chtěl uklízet ten nepořádek několikrát za sebou. Takové řešení však znamená také větší vydání, na které nemusí rodinné úspory stačit. Tady jednoznačně nastupuje prostor pro stavební spoření. Málokdo zastaví kvůli rekonstrukci byt, ale řadě domácností chybí v rozpočtu například 150 000 Kč na slušnou rekonstrukci zmíněného bytového jádra a hliníkové elektroinstalace. Nejen, že můžete nějakou dobu na rekonstrukci spořit, a tak si zlepšit podmínky případného úvěru, ale také si nanečisto otestujete, zda dokážete ve svém rozpočtu pravidelně vyčlenit dost volných prostředků na splácení budoucího úvěru. Nezanedbatelnou výhodou je i skutečnost, že můžete spořit bez nutnosti prostředky použít. Když uznáte, že stav bytu je neúnosný, nebo podmínky k rekonstrukci dostatečně příznivé, tak zkrátka začnete. Čím později to bude, tím měně si budete půjčovat, nebol budete mít větší vlastní hromádku. Třeba naspoříte dost na to, abyste si půjčovat nemuseli. Splácení a spoření jsou vlastně naprosto totožné jevy pro vaší peněženku. Část peněz, které nespotřebováváte, dáváte „někam”. Pouze časově zařazení z těchto peněz pak rozliší úspory nebo splátky. V případě, že se nakonec rozhodnete peníze nepoužít, máte po pěti, respektive po šesti letech nárok na jejich vybrání včetně státní podpory.

Co je výhodnější


Na tuto otázku odpovědět nelze. Skutečně záleží na konkrétním případu. Rozhodně nelze vzít úrokové sazby a jejich pouhým porovnáním rozhodnout. V případě hypoték nevíte, jakou získáte sazbu po uplynutí doby, na kterou je sazba fixována. Srovnání poplatků by také hypotéce přidalo další měsíční náklady. U stavebního spoření máte jistotu pevného úročení, víte přesně, kolik budete splácet po celou dobu úvěru. Ovšem je jasné, že pokud úrokové sazby na trhu klesnou, pevné úročení může najednou znamenat mírnou nevýhodu. Vhodné je také kalkulovat s možností předčasného splácení. Hypoteční banky nabízejí možnosti předčasného splácení například při stanovení úrokové sazby na další fixační období a při jiných „zlomech” během splácení úvěru. Setkáme se však i s nejrůznějším omezením nebo sankcemi za předčasné splacení. To ve stavebních spořitelnách řešit nemusíte. Všechny druhy úvěrů můžete splácet tak předčasně, jak se vám bude zrovna hodit. Výhodnost obou úvěrů, ale i vzájemnou konkurenceschopnost dokazuje nejlépe fakt, že existují kombinace obou úvěrů. Klient nejdříve využívá hypotéku, spoří i na stavební spoření a ve vhodnou dobu se mu z hypotečního úvěru „stane” úvěr ze stavebního spoření. Výhodou je dostatek peněz bez nutnosti předchozího spoření (hypotéka) a později i pevně zafixované úročení s možností předčasných splátek (stavební spoření).

Jak získat peníze na bydlení – 2. část - foto, Hyperbydleni.cz

Důvěřujte expertům


Je jasné, že nelze dát jednoznačně odpověď na to, kam si pro peníze zajít a mít jistotu, že jste zvolili tu nejlepší variantu. Neumíme ani odpovědět, zda je lepší hypotéka, nebo úvěr ze stavebního spoření. Vy však už víte, že nemusíte přijmout první nabídku, protože variant je řada. Věříme, že se alespoň podařilo nastínit, podle jakých kritérií volit výhodnou nabídku. Vlastní rozhodnutí již záleží na vašich preferencích a investičním záměru. Obvykle je minimálně vhodné, ne-li přímo nutné, vyhledat rady odborníka na financování bydlení.


text: Pavel Daneš

foto: archivDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek Jak získat peníze na bydlení – 2. část zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »