Investice do realit budou vyšší

15.8.2007 | Pavel Daneš | Realitní trh | Komentářů 0 |

Investice do nemovitostí se začínají ve velkém rozšiřovat i u nás. Stoupá počet obyvatel, kteří kupují reality za účelem budoucího pronájmu. Dáme vám několik praktických rad a nastíníme vám, na kolik se bude tento druh byznysu v budoucnu rozvíjet.

Investice do realit budou vyšší - foto, Hyperbydleni.cz

S energií opatrně


Pokud jde o plyn a elektřinu, je hrubou chybou je započíst paušálem do nájmu. Nic by pak nájemci nebránilo, aby světla nechal svítit 24 hodin denně a podobně plýtval. Lepší řešení je jednou měsíčně vybírat přiměřenou zálohu na energie a mít smluvně a písemně potvrzeno, že nájemce souhlasí, aby tato částka zůstala ve vašich rukou až do ukončení nájmu.

Měsíční vyučtování


Pro vás pak z toho plyne povinnost mu jeho spotřebu vyúčtovávat jednou za měsíc dle skutečného stavu a to buď jednou za měsíc nebo jednou za tři měsíce. Další možností je přepsat na nájemce elektroměr a plynoměr. Jako majitel bytu je můžete zase nechat přepsat bez problémů zpět na sebe. Nevýhodou takového řešení je, že při dlouhodobém neplacení vám plynárna nebo elektrárna odpojí přístroje a jejich znovu zapojení vás bude stát zbytečné finance.

Investice do fondů


O reality se však zajímají i investoři, kteří mají na svých kontech dostatek peněz. Investiční příležitosti jsou určeny pro zájemce o investici do jedné nemovitosti, skupiny nemovitostí, případně i pro zájemce o společné investiční projekty s dalšími investory. Vytvořit nemovitostní fond pro drobné investory umožnila novela zákona o kolektivním investování z května 2006, která umožnila investovat do realitních fondů i malým investorům. Klienty realitních fondů se mohou stát jednotliví investoři, ať už jsou to jednotlivci, firmy nebo finanční instituce, jejichž cílem je zhodnotit volné prostředky, případně optimalizovat portfolio a strukturu svého kapitálu. Počet fondů, které investují do budov a pozemků, se začal ve světě zvyšovat především v posledních pěti letech, a to díky rostoucí poptávce investorů.

Jak funguje fond


Výnosy nemovitostního fondu jsou generovány z nájmů a z očekávaného růstu hodnoty nemovitostí. Fond investuje do všech základních sektorů realitního trhu a jejich kombinací - kancelářských nemovitostí, nemovitostí na maloobchod, logistických areálů a nemovitostí industriálního charakteru, rezidenčních nemovitostí a hotelů. Investice je vhodným nástrojem diverzifikace investičního portfolia, protože vývoj hodnoty nemovitostí obvykle pouze částečně kopíruje ekonomický cyklus finančních trhů.

Investice do realit budou vyšší - foto, Hyperbydleni.cz

Peníze v nemovitostech


V posledních pěti letech roste objem peněz směřujících do kolektivního realitního investování v desítkách procent. Například v Lucembursku se loni zvýšil objem peněz investovaných do nemovitostních fondů meziročně o 89 procent, v Itálii o 35 procent a Japonsku o 72 procent. Zájem o ukládání peněz do nemovitostí zaznamenává i Německo. Zde loni spravovalo pro své podílníky necelých devadesát miliard eur 26 realitních fondů. To na celkovém objemu kolektivního investování představovalo asi jedenáct procent.

V Česku teprve začíná


Celosvětově je však podíl realitního kolektivního investování zatím malý - podle údajů Komise pro cenné papíry nyní představují celosvětové investice do nemovitostních fondů pouze necelá čtyři procenta. Poptávka investorů o investování do realitních fondů a realit se zvyšuje i v Česku. Rozvoj takového typu investování však je v tuzemsku zatím na samém začátku a jak známo připraveným štěstí přeje.


Text: Pavel Daneš

Foto: archiv autoraDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 9

Diskuze

Článek Investice do realit budou vyšší zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »