5 tipů pro nákup nemovitostí

19.2.2015 | Tisková zpráva | Realitní trh | Komentářů 0 |

Prohlédněte si dispozice i okolí a nastudujte občanský zákoník

5 tipů pro nákup nemovitostí - foto, Hyperbydleni.cz

Úroková míra hypotečních úvěrů podle nejnovějších statistik v prosinci klesla na historicky nejnižší průměrnou hodnotu 2,37 %. Díky tomu si Češi jen za poslední měsíc roku 2014 půjčili nebývalých 14,39 miliard korun. I díky stále výhodným cenám nemovitostí je totiž právě nyní ideální chvíle k pořízení vlastního bydlení. Zdánlivě finančně výhodná koupě se ale ve výsledku vyplatit nemusí. Experti v několika krocích radí, na co by si zájemce o nemovitost měl dát pozor.

1. Udělejte si představu o trhu
Drtivá většina nemovitostí je dnes inzerována na internetových serverech. Základní přehled si lze udělat právě tam. Řada atraktivních nemovitostí se ale na webu vůbec neobjeví. Realitní kanceláře je totiž nabídnou přímo konkrétnímu zájemci. Proto si pár vhodných firem vytipujte a svou představu o nemovitosti pošlete realitním agentům e-mailem. Zdůrazněte ale, že o jiné nabídky nemáte zájem. Předejdete tím zavalení nerelevantními inzeráty. Nečekaně úspěšná může být i procházka ve čtvrti, o kterou máte zájem. Ceduli k prodeji můžete najít i na domech, které se vám na internetu dohledat nepodařilo. A zapomínat se nevyplatí ani na čerstvě dokončované rezidentní projekty. V Praze budou nyní hotové například tři fáze komplexního projektu Nové Chabry, který přináší nejen nové byty, ale také související infrastrukturu, jako je mateřská školka, obchody, restaurace nebo cyklostezka. Letos bude dokončen také komorní projekt ve vilové části Prahy 5 – Rezidence Na Farkáně. Ten kromě klidné lokality nabízí také velmi atraktivní výhledy ze slunného jižního svahu. Developeři nabízejí prohlídky i speciální akce.

5 tipů pro nákup nemovitostí, fotka

 

2. Vezměte si k ruce odborníka. Vyplatí se to
Zejména pokud kupujete starší nemovitost, je důkladná prohlídka odborníkem na místě. Expert přesně odhadne náklady na opravy případných zjištěných závad, které dokážou i na první pohled výhodnou koupi prodražit. „U nového bytu bych se soustředil na ‚značku‘ developera i zhotovitele a jejich referenční stavby. Dobré je vyhledat si internetová fóra majitelů těchto staveb a posoudit jejich zkušenosti. I zde je možné si na přejímku vzít raději odborníka. Amatér sám většinou nedokáže posoudit kvalitu provedených prací,“ vysvětlila Denisa Višňovská, která je partnerem realitní kanceláře LEXXUS specializující se na byty, domy a reality v Praze a okolí. Jednotlivé závady vzniklé už při stavbě se pak podle ní mohou projevit po měsících, nebo dokonce letech.

Klasickým problémem, který může nadělat řadu vrásek, jsou špatně provedené vodotěsné izolace jak v suterénech, tak na plochých střechách a terasách. I takové nedostatky pomohou odhalit například experti společnosti Bytecheck, která se profesionálně zabývá posuzováním skutečného stavu nemovitosti.

5 tipů pro nákup nemovitostí, fotka

 

3. Dispozice jsou zásadnější než metry čtvereční
Kolik má byt metrů čtverečních je údaj, který v každém inzerátu najdete hned na začátku. Vyšší číslo ale vždycky nemusí znamenat komfortnější bydlení. Zásadní jsou totiž dispozice nemovitosti. Pokud developer chce na malý pozemek vtěsnat co nejvíce bytů, mohou mít pokoje tvar nudlí, které se špatně zařizují. Obecně platí, že čím má byt více z fasády domu, tím lépe pro jeho majitele. Zajišťuje to totiž lepší přístup světla a vzduchu i lepší přizpůsobitelnost bytu různým etapám života rodiny. Sledujte také, zda je v bytě dostatek místa na skříně, či zda se do obývacího pokoje dobře vejde i kuchyňská linka a jídelní kout. Pokud není jasno, není ověřenější metody než po půdorysu bytu posouvat vystřižené papírové čtverečky.

5 tipů pro nákup nemovitostí, fotka

 

4. Zaměřte se nejen na nemovitost, ale i na široké okolí
To, že si zájemce o bydlení nejprve v katastru nemovitostí zkontroluje, kdo nemovitost skutečně vlastní, by měla být samozřejmost. Vzhledem k tomu, že zápis případných změn do katastru trvá týdny, je moudré tak učinit i těsně před koupí. Výpisy lze za stokorunový poplatek snadno získat nejen na katastrálním úřadě, ale i u notářů, na poštách, obecních či matričních úřadech. Kontrolou se dá předejít překvapením v podobě spoluvlastnictví, při němž s prodejem musejí souhlasit všichni majitelé, nebo ve formě předkupního práva. V katastru bude též uvedeno případné zástavní právo, tedy jestli majitel nemovitostí neručí za bankovní úvěr.

Dostatek času si vyhraďte i na zkoumání okolí nemovitosti, a to jak nahlédnutím do územního plánu, tak i osobní procházkou po okolí. „Pokud budete mít před okny volný pozemek, je dobré se zajímat o možnosti jeho zástavby v územním plánu, abyste nebyli v budoucnu překvapeni rostoucí výškovou budovou. Doporučuji si projít okolí, zjistit občanskou vybavenost, možnosti dopravy MHD, a to i v noci a o víkendu. Pokud kupuji nemovitost pro sebe, zajímala bych se i o hlučnost v nočních hodinách, jak od dopravy, tak od návštěvníků případných místních restaurací,“ dodala Višňovská.

5. Pozor na zákony. Změny přinesl nový občanský zákoník
Nový občanský zákoník, který platí od začátku loňského roku, přinesl pro kupující řadu změn. Nepříjemné překvapení může kupujícího čekat například za situace, kdy k nemovitosti přiléhá garáž, která ale stojí na pozemku souseda. Ten má podle nové legislativy v případě prodeje na přístavek předkupní právo. Teprve pokud ho nevyužije, může si i garáž koupit společně s domem nový kupující. Nemovitost je totiž novým občanským zákoníkem chápána jako součást pozemku.

Poněkud výhodnější pozici než dosud má ale kupující v případě reklamací. Prodávající podle starého občanského zákoníku ručil jen za vady a závady po dobu záruční lhůty, která byla s kupujícím sjednána. Pokud sjednána nebyla, pak jen za ty, které existovaly již v době převodu nemovitosti. Nový občanský zákoník dává v tomto ohledu více práv kupujícímu. Ten může vady reklamovat po dobu pěti let od nabytí nemovitosti.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek 5 tipů pro nákup nemovitostí zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »