Češi dostali hypotéční horečku

22.8.2007 | Martin Kubíček | Realitní trh | Komentářů 0 |

Hypotéky mírně zvýšily úrokové sazby a do budoucna zřejmě jen tak neklesnou. Zájemců o hypotéky i přesto však neustále přibývá a spolu s tím roste i bytová výstavba a ceny nemovitostí.

Češi dostali hypotéční  horečku    - foto, Hyperbydleni.cz

Počty a objemy pro nově sjednávané hypotéky se s občasnými ardy. Situace na hypotéčním trhu je tak dobrá, že banky začaly výkyvy v průběhu času neustále postupně zvyšují, ovšem během zveřejňovat své pololetní statistiky a takřka všechny hlásí rekordní posledních tří měsíců nabraly hypotéky skutečně nezvykle rychlé růst hypoték. Jejich růst je o to významnější, že vychází ze srovtempo. Během celého loňského roku a ještě letos v lednu a únoru nání s předchozím, u většiny bank též rekordním, rokem. Svou roli se nové hypotéky v jednotlivých kalendářních měsících pohybo-zde hraje i fakt, že zadlužení Čechů je však v přepočtu na hlavu valy počtem většinou kolem pěti až šesti tisíc. V březnu to však ve srovnání s ostatními státy unie minimální. Podle poslední stubylo náhle 7 500 nových hypoték, v dubnu 7 900 a během května die Evropské hypoteční asociace to bylo v roce předloni 589 eur bylo sjednáno již více než 9 400 nových hypoték v celkovém (zhruba 17 tisíc korun). Menší zadlužení na hlavu ze států pětaobjemu 15,7 miliardy korun – meziměsíční nárůst o téměř tři mili-dvacítky měli pouze Poláci a Slováci. Průměr evropské patnáctky přitom dosáhl 13 011 eur, tedy téměř 380 tisíc korun. Největší dluhy mají Dánové -na jednoho obyvatele přesahují 36 tisíc eur. Evropská hypoteční asociace tak odhaduje, že je v Česku na hypotečním trhu ještě obrovský potenciál a zájem lidí o nové bydlení pořízené na úvěr bude ještě několik let prudce stoupat.

Hypotéční rekordy


Statistiky mluví jasně -Česká spořitelna poskytla v prvním pololetí letošního roku hypotéky v celkovém objemu 25,6 miliard korun, což v meziročním srovnání představují nárůst o 59,9 %. Klienti si v tomto období sjednali 15 017 hypoték. Nejúspěšnějším měsícem byl červen, kdy objem hypoték přesáhl rekordních 7,8 miliard korun. Hypoteční banka hlásí nárůst hypoték v první polovině letošního roku oproti stejnému období vloni o 66 %. Pozadu nezůstala ani průměrná výše hypotéky, která vzrostla o 20 % na 1,6 milionu korun. Celkem 12 913 nových klientů si půjčilo 21,3 miliardy korun Raiffeisenbank rostly v prvním pololetí hypotéky o téměř 150 %. Banka za pololetí poskytla úvěry za více než 10 miliard korun a tím už v pololetí překonala celý loňský rekordní rok. Banka v prvním pololetí letošního roku poskytla 6338 nových hypoték v celkovém objemu 10,3 miliardy korun GE Money Bank poskytla od začátku roku k 30. červnu 2007 hypotéky za 4,4 miliardy korun. To v porovnání s loňským rokem znamená nárůst 108%. Během prvního pololetí klienti u GE Money Bank uzavřeli 2 692 hypotečních úvěrů. Neustále se také zvyšuje průměrná financovaná částka, v červnu letošního roku to bylo průměrně již 1,740 milionu korun.

Mráz z ČNB


Česká národní banka od června zvýšila své úrokové sazby, konkrétně dvoutýdenní repo sazbu o čtvrt procentního bodu na 2,75 procent. Naposledy této výše dosahovala v lednu 2003, v mezidobí byla nižší. Pro porovnání, historicky nejnižší hodnoty dosahovala dvoutýdenní repo sazba v období od května do října roku 2005, a to 1,75 procet. Analytici přitom předpokládají, že ČNB zvýší úrokové sazby letos minimálně ještě jednou, jelikož se obává rizika zvýšení inflačních tlaků. To znamená další růst úroků hypoték a úvěrů. Zatím nejnižší nabídku úrokových sazeb má tuzemská společnost EUROHYPOTÉKA, kde nejnižší garantovaný úrok k 1.7.2007 činil u 70 procetní hypotéky pouhých 3,39 procent.

Banky boom udrží


Zda obrovský zájem o hypoteční úvěry sníží zvyšující se úrokové sazby, lze jen těžko říci, ovšem potřeba bydlení je stálá, a tak banky o své klienty určitě nepřijdou. Ostatně banky se stále snaží nalákat nové dušičky například na snížené či nulové poplatky za poskytnutí úvěru. Žadatel totiž tím pádem může ušetřit i 20 tisíc korun nebo nabízejí zvýhodněnou úrokovou sazbu. Nejnižších úrokových sazeb dosahovaly hypoteční úvěry zhruba před dvěma roky, kdy základní repo sazba dosáhla svého minima, od té doby úroky postupně rostou, s tím jak se zvyšuje tato sazba. A právě předzvěst dalšího zvyšování ovlivňuje i budoucí žadatele o hypotéky. Nejen, že lidé chtějí získat hypotéku nyní, obava z rostoucích úroků, ale také při stanovování doby fixace úrokové sazby se budou chovat jinak.

Jak fixovat


V době, kdy se dá předpokládat zvyšování sazeb ČNB je vhodné volit spíše delší fixace. Proč? Po skončení fixačního období hypotéky banka stanovuje klientovi novou úrokovou sazbu a to podle aktuální situace na trhu, a tedy právě podle výše zmíněné repo sazby. Pokud je tedy předpoklad růstu sazeb (a s růstem sazeb se dá u nás počít i v dalším období, neboť průměrná základní sazba eurozóny je stále vyšší než naše) lze klientům doporučit volit delší období fixace. Ovšem existuje tu i ta možnost, kterou nemůžeme nikdy vyloučit, že sazby začnou opět klesat a klient bude mít vysokou sazbu fixovánu i v období, kdy úroky poklesnou. Spíše než pokles se ale dá očekávat další růst úroků i v budoucnosti, jelikož Česká národní banka v závislosti na ekonomickém vývoji naší země nastolila trend zvyšování základních úrokových sazeb, aby tlumila rostoucí inflaci. Na konci června guvernér ČNB Zdeněk Tůma řekl: “Lze říci, že ve všech cenových okruzích jdou ceny nahoru a jsou vyšší, než předpokládá prognóza.” A právě nová prognóza inflačního vývoje rozhodne, zda se sazby opět zvednou.

text: Martin Kubíček

foto: archiv

Přehled aktuálních úrokových sazeb hypotéčních úvěrů vybraných bank u hypotéky na 1,5 milionu korun, na 20 let a 70 procent hodnoty nemovitosti:

Banka; Fixace na 1 rok; Fixace na 5 let
BAWAG Bank; od 3,89 %; od 4,51 %
Česká spořitelna; od 3,99 %; od 4,89 %
GE Money bank; od 3,74 %; od 4,44 %
HVB Bank; od 3,98 %; od 4,51 %
Hypotéční banka; od 4,18 %; od 4,99 %
Komerční banka; od 3,96 %; od 4,74 %
Raiffeisenbank; od 4,41 %; od 5,10 %
Volksbank; od 4,14 %; od 4,84 %
Wüestenro;t 4,09%*; 4,79 %*Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 10

Diskuze

Článek Češi dostali hypotéční horečku zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »