Co by měla obsahovat provize realitní kanceláře?

17.8.2016 | Redakce | Realitní trh | Komentářů 0 |

Většina klientů po rozhodnutí prodat nemovitost využije služeb realitní kanceláře. Pro prodávající bez zkušeností s realitními obchody je to ta nejlepší volba, jelikož řekněme si to na rovinu, nemovitost neprodáváte každý den. Samozřejmostí je vybrat si seriózní realitní kancelář.

Co by měla obsahovat provize realitní kanceláře? - foto, Hyperbydleni.cz

Častým kritériem při výběru realitní kanceláře je provize, kterou si realitní kancelář vyúčtuje po uskutečnění obchodu. Velkým problémem je, že klienti vyhledávají nejlevnější nabídku, aniž by se ptali, co provize obsahuje, a poté v různých diskusích řeší, jak jsou ty realitní kanceláře nesolidní. Prvotně se tedy ptejte, jaké služby jsou v rámci provize obsaženy. Jaké základní úkony provize musí obsahovat?

  • Prezentace nemovitosti 
     

Prezentace nemovitosti je velice důležitou součástí úspěšného a rychlého prodeje. Za prvé je nutné, aby nemovitost byla kvalitně nafocena, vytvořen výstižný popisek a následně exportována na co největší počet realitních serverů, a to z důvodu oslovení co největšího počtu potenciálních klientů. Inzerce na velkých realitních serverech je velice drahá a ne každá realitka na těchto serverech nemovitosti prezentuje. Věřte nebo ne, ale doopravdy nestačí inzerci umístit na pár neplacených serverů a poté čekat, zda ji náhodou někdo nenajde. Samozřejmostí je, že realitní kancelář by měla disponovat databází poptávajících klientů, kterým bude vaše nemovitost nabídnuta. Další možností jsou vývěsky, outdoorová a tisková reklama. Jednoduše, když chcete něco prodat, tak o tom lidé musí vědět. Přečtěte si více o prezentaci.

Co by měla obsahovat provize realitní kanceláře?, fotka

 

  • Účast makléře na prohlídkách a následných jednáních

Jednání se zájemci nejsou v některých případech vůbec jednoduchá, proto je důležité, aby makléř u těchto prohlídek byl osobně přítomen. Jednak aby profesionálně a důvěryhodně prezentoval nemovitost, ale také aby zodpověděl všechny dotazy klientů. S případnými vážnými zájemci povede jednání, za jakých podmínek bude nemovitost převedena a následně předána tak, aby všechna pravidla byla dopředu domluvena, o čemž vás bude následně informovat.

V tomto bývá největší kámen úrazu. Mnoho realitních kanceláří prezentuje, že připraví smluvní dokumentaci nutnou k převodu nemovitosti, ale v některých případech je tato dokumentace amatérsky doplňována do předem připravených vzorů a není připravena advokátní kanceláří, která se realitním právem zabývá. Je nutné, aby smlouva byla připravena a certifikována renomovanou advokátní kanceláří. Různá doplnění nebo úpravy smluvních ujednání musí být doplněny advokátem s praxí a ne makléřem, který nemá právní vzdělání. Samozřejmostí je, že makléř je účasten všech jednání. Zjistěte více o smluvní dokumentaci.

  • Úhrady poplatků spojených s prodejem nemovitosti

Všechny platby spojené s prodejem by měly být uhrazeny v rámci provize. Zejména se jedná o: zpracování a úhradu průkazu energetické náročnosti budovy, poplatek za vklad do katastru nemovitostí, úhradu znaleckého posudku a daňového přiznání, ověření podpisů atd. Mějte na paměti, že v případě spolupráce se solidní realitní kanceláří již následně nebudete nic hradit. Nemůže se stát, aby po vás v průběhu obchodu byly vyžadovány další finanční prostředky, jako v tomto příkladu:

V nedávné době nás kontaktovala klientka s požadavkem na zpracování PENB s tím, že prodávala nemovitost přes nejmenovanou velkou RK a provize činila 95 000 Kč. U podpisu kupních smluv se jí makléřka ptala, kde má průkaz energetické náročnosti budovy, který je povinný již při prezentaci (což asi při prvotní schůzce opomněla sdělit). Samozřejmě klientka PENB zpracovaný neměla - a na to jí makléřka sdělila, že jí průkaz vypracují za částku 5 000 Kč. Toto by se stávat nemělo, ale je to také tím, že klienti se nechají zlákat pouze na pohádky některých makléřů, aniž by poté důkladně prostudovali, co je ve službách v rámci provize obsaženo.

Co by měla obsahovat provize realitní kanceláře?, fotka

 

Pokud prodávající vybírá realitní kancelář pouze na základě výše provize, tak se mu následně lehce může stát, že narazí na neseriózní realitní kancelář nebo makléře, který bude upřednostňovat zakázky, na kterých má vyšší provizi, anebo bude hradit služby zvlášť, aniž by na to byl dopředu upozorněn. Samozřejmostí je, že provize je splatná až po reálném prodeji nemovitosti

Závěrem je, že v případě výběru solidní realitní kanceláře se nebudete muset při prodeji více méně o nic starat. Vše by za vás (samozřejmě až na podpisy smluvní dokumentace) měl vyřešit makléř ve spolupráci s realitní kanceláří a advokátní kanceláří. Dalším plusem pro vás bude rychlost prodeje a jistě i vyšší prodejní cena, jelikož co si budeme povídat, jako soukromá osoba nemáte zkušenosti ani sílu, jakou mají solidní realitní kanceláře. Podívejte se, jakým garantovaným způsobem postupuje při prodeji naše realitní kancelář.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Co by měla obsahovat provize realitní kanceláře? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »