Dokumenty, které potřebujete k prodeji domu

26.9.2018 | Redakce | Realitní trh | Komentářů 1 |

Prodej domu nebo bytu není záležitostí, kterou byste v životě řešili pravidelně a často. Většina z nás tuhle situaci zažije jen párkrát za život. Víte, co všechno vás čeká, na co musíte dát pozor a jaké dokumenty prodej nemovitosti provází? Nechte si poradit od odborníků a využijte komplexních služeb realitní kanceláře.

Dokumenty, které potřebujete k prodeji domu - foto, Hyperbydleni.cz

Kupní smlouva

Hlavním dokumentem, který při prodeji domu nebo bytu potřebujete, je kupní smlouva. Aby byla vaše kupní smlouva v pořádku, výhodná pro obě strany, splňovala zákonné náležitosti a prodej domu tak byl bezproblémový, je vhodné využít služeb realitní kanceláře. Vybírejte si vždy realitní kancelář, která poskytuje komplexní služby a mezi nimi i právní servis.

Právník vám může poradit také smlouvu o smlouvě budoucí kupní nebo také smlouvu o rezervaci nemovitosti. Nechte si poradit, co je vhodné s kupujícím uzavřít tak, abyste měli oba dva jistotu a potvrzení vaší ústní dohody o prodeji domu. Smlouva je důležitá také pro poskytnutí úvěru.

Další potřebné dokumenty

Mezi dalšími dokumenty, které potřebujete k prodeji domu, patří list vlastnictví, snímek z katastrální mapy, nabývací titul, která ukazuje, jak vlastník nemovitost získal, výše zmíněná kupní smlouva a v některých případech také dědický výměr a další.

  • Aktuální list vlastnictví, tedy právní potvrzení toho, že je prodávaná nemovitost vaše, je uvedeno i v katastru nemovitostí. Nabývací titul, jak jste danou nemovitost získal, může být kupní, darovací nebo dědická smlouva.
  • Při prodeji domu je důležité doložit také průkaz energetické náročnosti budovy. Od začátku roku 2013 musí být dokonce ukazatele energetické náročnosti ve všech informačních a reklamních materiálech při prodeji nemovitosti.
  • V některých případech je požadovaná také stavební dokumentace domu. Tu můžete najít na stavebním úřadě a vyžádat si její kopii. Pokud by byla vámi prodávaná nemovitost starší anebo nebylo možné dohledat stavební dokumentaci, tak je možné nechat budovu znovu zaměřit.

Dalšími dokumenty, které k prodeji domu potřebujete, bývá samozřejmě občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti. Dále pak souhlas dalších vlastníků, že s prodejem domu souhlasí, dokládají se i roční vyúčtování, tedy doklady o nákladech na provoz a doklady o revizích spotřebičů.

Pokud byste si nevěděli rady, je vždy lepší obrátit se na renomovanou realitní kancelář, která vám řekne, jaké doklady jsou k prodeji domu potřeba, stejně tak, jako vám může říct, jaké doklady jsou potřeba naopak, pokud dům nebo byt kupujete.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Emily: Na tohle je podle mě...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »