Poptávka po domech roste

19.7.2007 | Vladimír Iliev | Realitní trh | Komentářů 0 |

Tradiční bydlení pro obyvatele naší znamenal vždy rodinný dům. Zatímco počátkem devadesátých let lidé utíkali z vesnic do měst, několik posledních let je trend zcela opačný. Obyvatelé bytů z měst láká bydlení v satelitních městečkách – v klidu a zeleni.

Poptávka po domech roste - foto, Hyperbydleni.cz

Když dům tak dvougenerační


Trendem letošního roku je poptávka po starších dvougeneračních domech v okolí Prahy. Zájem je především o dvoupodlažní domky zhruba 4+1 nebo 5+1 s pozemkem kolem 500 až 700 metrů čtverečních. Prim hraje dobrá dostupnost do Prahy, okruh zhruba 25 až 30 kilometrů a dobrý technický stav bez předpokladů náročné rekonstrukce. Na Prahu a okolí se soustředí také nejvíce stavebních firem, protože v regionech se ukázalo, že rodinné domky nelze postavit levněji. Průměrná cena rodinného domku loni dosáhla 2,7 milionu korun. Starší domky nad 2,5 milionu korun kupují nejvíce mladé rodiny. Velký zájem je o domky v Praze - východ, v okolí Říčan a Mnichovic. K atraktivním lokalitám patří také Stodůlky, Ruzyně nebo Velké Popovice. Lokalita hraje v ceně nemovitosti jednu z klíčových rolí. Například starší dům 3+1 s pozemkem 500 metrů čtverečních se dá na Kladensku pořídit do 1,8 milionu korun. Podobný dům v atraktivním Sázavsku už přesahuje částku dva miliony korun.

Vila jako luxus


Rodinné vily na prestižních adresách Prahy, jako jsou Hanspaulka, Ořechovka, Baba, Vinohrady anebo Trója, dosahují 20ti až 80ti milionů korun. Vyšší ceny vil jsou podmíněny i většími plochami pozemků od 1200 metrů čtverečních. Hodnota rodinného domu či vily je významně ovlivněna nejen polohou, ale i architektonickým výrazem, použitými materiály a vnitřním vybavením. Vzhledem k omezenosti pozemků v zajímavých lokalitách lze předpokládat růst cen těchto nemovitostí. Méně obvyklé je kupování nebo dostavba rodinných domků za účelem pronájmu. Důvod můžeme vidět mimo jiné v nižších pronájmech vzhle dem k nákladnosti realizace nebo akvizice. Rodinné domky v menších městech je možné pronajmout již od 10 tisíc korun na měsíc, v Praze a okolí je možno pronájem domku či vilky najít již od 15 tisíc korun za měsíc.

Dům nebo gigant


Počet dokončených bytů v rodinných domcích v posledních letech stále roste. Loni firmy postavily přibližně 13 300 bytů v rodinných domcích, o rok dříve to bylo 11 400 bytů. Rodinné domky vznikají i v takzvaných satelitních městečkách, kde si je zájemci nechávají stavět na klíč od různých firem. Výsledkem pak může být rozdílná architektura. Vzhled rodinných domků v tuzemsku kritizuje místopředseda České komory architektů Dalibor Borák. “Drtivá většina rodinných domků vzniká bez účasti kvalitních architektů. Dochází tak k pokleslé výtvarné a urbanistické tvorbě,” uvedl.

Poptávka po domech roste - foto, Hyperbydleni.cz

Průzkum o domech


Výzkum společnosti Factum Invenio sledoval v říjnových dnech roku 2006 vývoj trhu v oblasti koupě, stavby, rekonstrukce a modernizace bydlení na reprezentativním vzorku deseti tisíc občanů České republiky starších patnácti let. Výzkum prokázal, že zájem o rodinné domy je dlouhodobě stabilní. Koupě domu se týká necelých 2 % domácností. Stejné procento domácností realizuje, respektive bude realizovat stavbu domu. Kupovat či stavět dům chtějí především osoby mezi 30 až 44 lety. Necelá 2 % domácností kupují nebo plánují koupit chatu nebo chalupu. Stavbu velkého domu však nevylučují. U rodinných domů převažuje tendence pro stavbu využít více firem oproti realizaci na klíč či svépomocí.

Poptávka po domech roste - foto, Hyperbydleni.cz

Stále plno kutilů


Rekonstrukci nebo modernizaci rodinného domu provádí či plánuje 14 % a v případě chaty je to necelých 7 % domácností. Z hlediska věku nejčastěji rekonstruují osoby ve věkové kategorii 45 až 59 let. Více než polovina domácností (54 %) si na rekonstrukci troufá sama, 39 % ve spolupráci se specializovanými firmami. Ochota realizovat rekonstrukci vlastními silami klesá s rostoucím vzděláním. V rodinných domech se nejčastěji modernizuje vnitřní malba (48 %), mění se okna (32 %), méně častá je výměna či rekonstrukce podlah (23 %) a dispoziční změna, například posun či odstranění příček (19 %). Češi také rádi modernizují přilehlé okolí domu, například zahradu, venkovní terasu a dlažbu (27 %).Text: Vladimír Iliev

Foto: Archiv autora

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Článek Poptávka po domech roste zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »