Nejčastější finanční produkty pro společenství vlastníků

16.5.2013 | PR článek | Stavební spoření | Komentářů 0 |

Společenství vlastníků bytových jednotek spojuje jedno společné téma. Tím jsou finanční produkty, které jim pomáhají v plnění jejich hlavního cíle, a to zkvalitňování bydlení svých členů a růst hodnoty nemovitosti.

Nejčastější finanční produkty pro společenství vlastníků - foto, Hyperbydleni.cz

Jen podle informací Centra regenerace panelových domů je v tuzemsku celkem 1,52 milionu bytů, které je nutné do roku 2020 revitalizovat. Celkem na to padne 546 miliard korun. Abyste si učinili alespoň zevrubnou představu, vynaložená suma na obnovu bytů v bytových panelových a nepanelových bytech představuje zhruba polovinu státního rozpočtu. Jestliže všechna čísla mezi sebou vydělíme, připadne na jeden byt suma ve výši 359 210 korun.

Na první pohled jde o obrovská čísla. Mezi sebou se poměřují stovky miliard korun a statisíce bytů. Částka 359 tisíc korun pak vypadá jako chudý příbuzný. Opak je však pravdou. Velká čísla jsou pouhopouhá statistika, ta malá jsou život. A ne každý může sáhnout do svých úspor a zaplatit statisíce za zrenovování a zkulturnění bydlení bytového domu, ve kterém žije. V tomto okamžiku do procesu vstupují společenství vlastníků jednotek (SVJ), případně bytová družstva (BD), která sdružují jednotlivé majitelé bytů v bytových domech. Ti se druží do právnických osob, které zastupuje statutární orgán v podobě předsedy. Mezi hlavní úkoly předsedy patří především starost o bytový dům, ve kterém spolu s ostatními členy žije. A pokud je nemovitost ve špatném technickém stavu, musí se revitalizovat. To znamená vytvořit projekt a začít se zateplováním pláště budovy, výměnou oken, výměny výtahové šachty, rekonstrukcí schodišť a vchodových dveří. Sečteno a podtrženo jde o náklady, které jdou do jednotek milionů korun v případě osmipatrového panelového domu se dvěma vchody a 32 byty. Je-li panelový dům větší, může se celková výše investice vyšplhat na hranici deseti, patnácti milionů korun.

Projektové financování bytových domů

Financování regenerace bytových domů představuje velké vstupní investice. Aby vše probíhalo bez komplikací, je spolu s projektovou dokumentací navázáno i projektové financování. Pro co nejlepší průběh celé akce, je vhodné spolupracovat s kvalitním partnerem. Nejlepším možným spojencem je silná banka. ČSOB můžeme uvést jako vhodný příklad. ČSOB banka se zaměřuje na financování SVJ a BD a nabízí jim několik finančních produktů. Nejčastěji jde o firemní účet, úvěry, vkladové produkty (spořicí účty a termínované vklady) a v neposlední řadě i odpovídající pojištění nemovitosti. Dále si rozebereme jen firemní účet a účelový úvěr.

Firemní účet

Jak bylo uvedeno výše, SVJ a BD jsou právnické osoby, které fungují na podobné bázi jako například společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti. Z tohoto pohledu mohou využívat firemní nástroje, mezi které patří firemní účet. I když řada bank nabízí pro tento segment vlastní produkty, základem je bankovní účet. Na něj členové společenství bytových jednotek posílají pravidelně příspěvky do fondu oprav. Z tohoto „firemního účtu“ se pak hradí drobné opravy, posílají odměny statutárním orgánům anebo platí za účetní, právní a další specializované služby. Pokud organizace získá úvěr, proplácejí se z účtu i faktury spojené s regenerací společně obývané reality.

Účelový úvěr

Financování investičních akcí SVJ a BD se neobejde bez účelových úvěrů. Jejich čerpání je pevně navázáno na projektovou dokumentaci. Bez jejího předložení SVJ peníze nezíská.

Tímto příspěvkem jsme nevyčerpali potenciál financování bytových družstev a společenství vlastníků jednotek. Problematika je natolik široká, že by vydala na pořádně tlustou odbornou knihu.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Nejčastější finanční produkty pro společenství vlastníků zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »